تبلیغات

مطالعات اجتماعی هفتم و هشتم - حیوانات نایاب ایران

مطالعات اجتماعی هفتم و هشتم
ورود شما به سایت کوچک مان را خیر مقدم عرض می نماییم.
به دلیل بروز بودن سایت لطفا از سایر صفحات وب هم دیدن نمایید.

تبلیغات هزینه نیست بلکه زمینه سازی برای معرفی وب خود به دیگران و درآمد زایی برای شماست .
سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات سفارش تبلیغات

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
نویسندگان
  موذن (64)
تبلیغات


حیوانات نایاب ایران

گلخورک‌ در‌ جنگل‌های‌حرا

10 جانور دیدنی

در میان درختان بر آب نشسته حرا، ماهی منحصر به فردی زندگی می‌کند که گرچه نام ماهی را به دوش می‌کشد، اما بر اثر سازگاری با محیط زیستش، بیشتر شبیه دوزیستانی چون قورباغه و وزغ شده است. این ماهی درشت چشم بیشتر اوقات خود را خارج از آب می‌گذراند و می‌تواند روی بستر گلی بخزد، بجهد یا بسرعت در حفره‌های گِلی خود را پنهان کند.


این ماهی حتی روی ریشه‌های درخت مانگرو نیز دیده می‌شود. معمولا هنگام فرونشینی آب (جزر)، راحت‌تر می‌توان این ماهی شگفت‌انگیز را پیدا کرد و دید. گلخورک‌ها موجودات سریعی هستند که روی کفه‌های گلی عریان هنگام جزر اغلب در حال جابه‌جایی و حرکت دیده می‌شوند.

حرکات آنها در واقع به وسیله باله‌های سینه همراه با جهش یا جست و خیز است. گلخورک‌ها برخلاف سایر ماهی‌ها به جای آبشش، توسط کیسه‌های مشبک هوا که در حفره دهانشان است تنفس می‌کنند. جنگل‌های حرای قشم، محل زندگی این‌گونه حیوان است.

 


تمساح پوزه کوتاه

کروکودیل‌ها، خزندگان ارزشمندی هستند که نقش مهمی در تعادل محیط زیست بازی می‌کنند. تنها یک گونه به نام تمساح پوزه کوتاه ایرانی در جنوب شرقی ایران، در منطقه بلوچستان زندگی می‌کند. این تمساح تالابی بین مردم بومی به نام «گاندو» شناخته می‌شود.

10 جانور دیدنی

به همین دلیل سازمان حفاظت محیط زیست، محل زندگی یگانه تمساح ایرانی را «منطقه حفاظت شده گاندو» نامگذاری کرده و مدیریت می‌کند. وسعت این منطقه حدود ۴۶۵ هکتار است. جالب است بدانید گاندوها تنها خزنده ایرانی هستند که از تخم‌ها سپس نوزادان خود بیشترین مراقبت را انجام داده و به آنها در خروج از تخم و زنده ماندن کمک می‌رسانند. برای مشاهده گاندو، بهتر است با هماهنگی اداره حفاظت محیط زیست و تحت نظارت و حضور محیط‌بانان به مراکزی که این خزنده زیبا در آنجا حفاظت می‌شوند، وارد شوید.

 

آهوی ایرانی

اگر در این فصل سفری به جزیره کیش داشته باشید، امکان مشاهده آهوی زیبای ایرانی را که در سطح جزیره آزادانه در حال زیست است، از فاصله نزدیک خواهید داشت. سال ۱۳۶۳ تعداد ۳۰ راس آهو برای حمایت و تکثیر با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست از جزیره خارک به جزیره کیش منتقل شدند.

10 جانور دیدنی

نسل این نوع آهو که در بخش‌هایی از آسیای مرکزی (قسمت‌هایی از ایران، جنوب غربی پاکستان و صحرای گبی) پراکنده است، به علت شکار بی‌رویه در معرض خطر انقراض بوده و در فهرست قرمز سازمان IUCN قرار دارد.

متاسفانه یکی از مشکلات موجود درخصوص آزاد گشتن آهوها در سطح جزیره، ورود آنها به جاده و تصادف با ماشین‌هاست؛ که مهم‌ترین عامل مرگ و میرشان محسوب می‌شود. مشاهده آهوی ایرانی گرچه برای مردم بومی به امری عادی بدل شده، اما هنوز گردشگران را به وجد می‌آورد.

 

شوکا؛ گوزن مینیاتوری ایران

شوکاها گرچه در دسته‌بندی گوزن‌ها قرار می‌گیرند، اما به سبب داشتن جثه‌ای به مراتب کوچک تر از مرال(تقریبا به اندازه آهو)، به گوزن مینیاتوری معروف شده‌اند. تفاوت دیگر شوکاها با سایر گوزن‌ها در بلندتر بودن پاها نسبت به دست‌هاست که آنها را کمی قوزدار نشان می‌دهد.

10 جانور دیدنی

این جاندار می‌تواند در تمام مناطق جنگلی خزری، جنگل‌های ارسباران در آذربایجان شرقی و همچنین جنگل‌های بلوط مناطق جوانمردرود و اورامانات غرب کشور مشاهده کرد. شوکاها در بهار و تابستان به صورت انفرادی زندگی می‌کنند، اما در زمستان گاهی به صورت زوج یا دسته‌های کوچک نیز مشاهده شده‌اند. حس بویایی، شنوایی و بینایی در این‌گونه جانوری بسیار قوی است. آنها همچنین به‌خوبی شنا می‌کنند.

جالب است بدانید برخلاف سایر سم‌داران که هنگام نوشیدن آب لب‌ها را روی آب قرار می‌دهند، شوکا آب را مانند سگ و به وسیله زبان می‌نوشد.

 

آگامای دم‌تیغی

اگر به گردشگری در کویر و پرداختن به ویژگی‌های خاص این نوع از گردشگری علاقه‌مندید، تماشای آگامای دم‌تیغی ایرانی را از دست ندهید. این جاندار با داشتن حلقه‌های فلسی خاردار در پشت و دم خود و همچنین بدنی با رنگ‌آمیزی خاص، یکی از جاذبه‌های کویر لوت است.

10 جانور دیدنی

آگامای دم‌تیغی گیاهخوار است و همواره در طول روز کنار بوته‌های گیاهان مورد علاقه‌اش وقت می‌گذراند. خانه‌اش را نیز معمولا روی تپه‌های شنی و کپه‌های ماسه‌ای نزدیک این گیاهان می‌سازد. این جاندار در سطح جهانی تنها در ایران، افغانستان و پاکستان پراکندگی دارد.

دلفین‌های خلیج فارس

آب‌های گرم جنوبی کشور سرشار از زیبایی‌ها و جاذبه‌های گردشگری است. یکی دیگر از زیبایی‌های طبیعی که محیط خلیج فارس و دریای عمان را دلپذیرتر کرده است، حضور گاه و بی‌گاه دلفین‌ها بویژه در آب‌های پیرامون جزایر است.

10 جانور دیدنی

این دلفین‌ها عموما به صورت دسته‌جمعی در آب‌های جزایر خصوصا کنار کولنی‌های مرجانی که یکی از منابع مهم تغذیه‌ای آنها محسوب می‌شوند، دیده می‌شوند. جالب است بدانید تاکنون حضور انواع مختلفی از دلفین‌ها در آب‌های جنوبی ایران گزارش شده است؛ دلفین معمولی پوزه بلند، فریزر، خالدار، نواری، چرخنده، بینی بطری، ریسو و گوژپشت از جمله این گونه‌هاست.

 

لاک‌پشت پوزه عقابی

این لاک پشت در دوسوی خط استوا تا مناطق نیمه گرمسیری دورتادور کره زمین پراکنده است. لاک پشت پوزه عقابی در آخرین طبقه‌بندی اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) در طبقه بحرانی (بشدت در حال انقراض) قرار گرفت. خوشبختانه طی چند سال اخیر در روستای شیب دراز جزیره قشم به همت مردم بومی و کمک مسئولان، حفظ و حراست از این گونه صورت می‌گیرد تا جایی که این کار خود تبدیل به جاذبه گردشگری شده است. فصل تخمگذاری این جاندار از اواسط اسفند تا پایان خرداد است.

10 جانور دیدنی

پس از دو ماه تخم‌ها سر از خاک بر می‌آورند و به طرف نور مهتاب که در دریا منعکس است، حرکت می‌کنند. از شاهکارهای خلقت این است که بچه لاک‌پشت‌هایی که در این محل سر از تخم بر می‌آورند، پس از ۴۰ سال که بالغ می‌شوند، برای تخمگذاری دوباره به زادگاه خود برمی‌گردند.

 

فوک خزری ازجمله نادرترین جانوران شناخته شده روی زمین و کوچک ترین گونه فوک محسوب می‌شود که در صد سال گذشته بیش از ۹۰ درصد جمعیت خود را از دست داده است و در تقسیم بندی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت در فهرست قرمز (در حال انقراض) قرار دارد

فوک‌خزری ‌کوچک‌ترین‌گونه فوک در‌جهان

فوک خزری ازجمله نادرترین جانوران شناخته شده روی زمین و کوچک ترین گونه فوک محسوب می‌شود که در صد سال گذشته بیش از ۹۰ درصد جمعیت خود را از دست داده است و در تقسیم بندی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت در فهرست قرمز (در حال انقراض) قرار دارد. این‌گونه که تنها در دریاچه مازندران زیست می‌کند، طی زندگی پنجاه ساله‌اش به سواحل ایران و چهار کشور حاشیه‌ای دیگر نزدیک می‌شود.

10 جانور دیدنی

فوک خزری زمستان‌ها را که فصل زادآوری است، روی قطعات یخی سواحل شمالی می‌گذراند؛ اما در بهار، تابستان و پاییز عمدتا سواحل ایران را ترجیح می‌دهد.

 

هما،‌ مرغ سعادت

این لاشخور زیبا که هنگام پرواز ظاهرش بیشتر شبیه شاهینی بزرگ است، در گذشته از پرندگان بومی ایران محسوب می‌شده است، اما امروزه فقط تعدادی از آنها را می‌توان در پناهگاه‌های حیات وحش در محدوده شهرستان بافت مشاهده کرد. این پرنده با بال هایی دراز و زاویه دار، دمی بلند و لوزی شکل، به همراه منقار و ریشی سیاه رنگ ظاهری بسیار جذاب دارد.

10 جانور دیدنی

هما از لاشخورهای دیگر فعال‌تر و معمولا تک زی است. آشیانه اش را برفراز کوهستان‌های مرتفع و دورافتاده و در آستانه غارهای مشرف به پرتگاه می‌سازد. هما را مرغ استخوان‌خوار نیز می‌نامند، چرا که از عادات غذایی این لاشخور، پرتاب استخوان روی سنگ‌ها، خرد کردن و سپس خوردن آنهاست.

گوره خر ایرانی

این جانور تنها در ایران ، در منطقه ی توران در سمنان ، در منطقه بهرام گور نیریز فارس و مهریز یزد زندگی می کند.

گور ایرانی شباهت زیادی به الاغ دارد؛ولی جثه اش بزرگ تر ، گوش هایش بلند ، باریک و نوک تیز ، جمجمه اش کشیده ، گردنش کلفت و دمش بلند است که در انتهای آن یک دسته موی سیاه رنگ به صورت منگوله روییده است.یال سیاه رنگی روی گردن و پشت و لکه ی گرد و سیاهی در قسمت داخلی دست ها دیده می شود . رنگ بدن آن زرد مایل به نارنجی است.نویسنده : ا تاریخ ارسال پست: : چهارشنبه 18 دی 1392 ساعت: 11:47 ق.ظ ا نظرات ()
موضوع : آموزشی، جغرافیا شناسی،
برچسب ها : عکس، حیوانات، آموزشی،


نظرات سایت

این نظر توسط livejasmin hack credits در تاریخ جمعه 4 اسفند 1396 01:58 ق.ظ ارسال شده است
خانواده ام همیشه می گویند که من وقت خود را در اینجا در وب می کشم
من می دانم که من همیشه با خواندن آن تجربه می کنم
پست های دلخواه

این نظر توسط free gems clash royale در تاریخ دوشنبه 8 آبان 1396 02:31 ب.ظ ارسال شده است
This is the perfect web site for anybody who really wants to understand this topic.

You realize so much its almost tough to argue with you (not that I actually will need to…HaHa).
You certainly put a fresh spin on a subject which has been discussed for
ages. Great stuff, just great!

این نظر توسط std testing centers در تاریخ دوشنبه 8 آبان 1396 08:12 ق.ظ ارسال شده است
من نمیتوانستم از نظراتش مقاومت کنم خیلی خوب نوشته شده!

این نظر توسط real psychic readings در تاریخ دوشنبه 8 آبان 1396 05:37 ق.ظ ارسال شده است
من حتی نمی فهمم که چطور به اینجا رسیدم، اما باور کردم
این پست بزرگ بود من تشخیص نمی دهم که شما ممکن است اما قطعا شما هستند
رفتن به یک وبلاگ نویس مشهور برای کسانی که در حال حاضر نیستند. به سلامتی!

این نظر توسط myfreecams token در تاریخ شنبه 29 مهر 1396 07:53 ب.ظ ارسال شده است
خویشاوندان من هر بار می گویند که من وقت خود را در اینجا در اینترنت می کشم، جز اینکه من می دانم که هستم
بدست آوردن دانش هر روز با خواندن پست های دلخواه.

این نظر توسط real psychic readings در تاریخ پنجشنبه 20 مهر 1396 01:53 ق.ظ ارسال شده است
پست خوب من چیزی کاملا جدید و چالش برانگیز در وبلاگها را به صورت روزمره به یاد می آورم.

همیشه مفید است که از طریق مطالب دیگر نویسندگان بخوانید و از سایتهای خود چیزی استفاده کنید.

این نظر توسط allegedebb5669.jimdo.com در تاریخ سه شنبه 2 خرداد 1396 04:56 ب.ظ ارسال شده است
What's up, the whole thing is going perfectly here and ofcourse every one
is sharing data, that's genuinely fine, keep up writing.

این نظر توسط terinaaudette.wordpress.com در تاریخ پنجشنبه 21 اردیبهشت 1396 08:37 ق.ظ ارسال شده است
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
I've been trying for a while but I never seem to get there!
Cheers

این نظر توسط BHW در تاریخ پنجشنبه 31 فروردین 1396 11:51 ب.ظ ارسال شده است
Good day very nice website!! Man .. Excellent .. Amazing
.. I will bookmark your website and take the feeds additionally?

I'm happy to seek out so many useful info right here in the
put up, we'd like develop extra strategies in this regard, thanks for sharing.
. . . . .

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

جستجو
برنامه های ضروری